دوره کارشناسی حرفه ای حقوق ورزشی

مقدمه:

حقوق پا به پای تحولات و عمق یافتن مسائل روز بشری در چهره ها و ایجاد گوناگون آن، ناگزیر به حکم ضرورت، باید به ظرافت و ژرفای متناسب با محیط خود دست یابد. این تحولات در چهره های جدید روابط انسانی نظیر حقوق ورزشی، تحلیل های عمیق تر و تخصصی تر را می طلبد. ورود به مباحث حقق ورزشی یک امر کاملا” تخصصی است و نمی توان با تکیه بر عمومات به حل و فصل آن ها پرداخت.

 

تعریف و هدف:

حقوق ورزشی عبارت است از مجموعه قوانین، مقررات و آیین نامه ها و بخش نامه هایی که بر ورزش حاکم است. هدف از تاسیس این رشته عبارت است از ارتقاء سطح آگاهی های تخصصی دانشجویان و آماده سازی آن ها برای حل و فصل علمی مسائل و مشکلات جامعه ورزشی کشور.

 

ضرورت و اهمیت:

ورزش در شرایط کنونی جهان از جمله مسائل اساسی زندگی بشر است. حوادث و اتفاقات ورزشی به لحاظ اهمیت این نهاد اجتماعی بسیار فراوان بوده و نظام های حقوقی کشور را درگیر خود نموده است. میلیون ها نفر در جامعه ایران به فعالیت های ورزشی مشغول هستند که از طرفی با توجه به خطرات و حوادث ناشی از ورزش و از سویی دیگر قراردادهای منعقده در سطح جامعه ورزشی قشر بین المللی می طلبد که برخورد حقوقی مناسب با آن صورت پذیرد.

 

قابلیت‌ها و توانمندی‌های حرفه ای فارغ‌التحصیلان :

– تحلیل مقررات و ضوابط حقوقی باشگاهی، بازیکنان، داوران، بازی ها و…

– ارائه تفسیر حقوقی و اجرای مناسب از قوانین و مقررات ورزشی به متقاضی

-اقامه و طرح دعوا در دیوان عالی داوری و دادگاه های مصالحه از طرف باشگاه ها و بازیکنان رشته های مختلف ورزشی

-ارائه مشاوره حقوقی و مالی به باشگاه های مختلف ورزشی و بازیکنان رشته های مختلف ورزشی

– انجام مراحل مختلف داوری ورزشی و صدور قرار در کمیته مالی و داوری مربوط به شورای حل اختلاف

مشاغل قابل احراز:

ـ قاضی دادگستری

-سردفتر اسناد رسمی

-وکیل دعاوی خصوصی و دولتی ( داخلی و خارجی )

-کارشناس قضایی در امور ورزشی

-ناظر قراردادهای ورزشی

 

واحدها:

دانشجویان رشته علاوه بر گذراندن دروس عمومی و در صورت نیاز دروس جبرانی، واحدهای تخصصی نظیر، آیین دادرسی در کمیته های انظباطی، قوانین بین الملل و داخلی حقوق ورزشی، مسئولیت های حقوق ناشی از عملیات ورزشی، تحلیل اسناد حقوق ورزشی انجام می پذیرد.

 

شرایط انتخاب مدرس:

انتخاب مدرسان این رشته بر اساس معیارهای اخلاقی، تحصیلی، پژوهشی و همچنین مسلط به فن بیان ، مجرب، متعهد و دارا بودن تجارب مرتبط در رشته مورد نظر از نیرو های جوان و آینده دار کشور عزیزمان انجام می پذیرد.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*