دوره کارشناسی حرفه ای خبرنگاری ورزشی

مقدمه:

انسان ها برای دست یابی به زندگی بهتر، انتخاب راه مناسب تر، فعالیت در صحنه اجتماع و پرداختن آگاهانه تر به مسئولیت های فردی و اجتماعی، همواره باید از حوادث و اتفاق هایی که در دنیای اطرافشان روی می دهد، با خبر باشند. از طرفی با توسعه فن آوری های جدید امروز همه از قدرت تولید، تکثیر و توزیع خبر برخوردارند. به عبارت دیگر کیفیت خبردر حوزه های مختلفی نظیر ورزش به علت دسترسی مستقیم مردم به منابع خبر عوض شده و این خود انتظارات و دیدگاه های مخاطبان و خوانندگان خبر را تغییر داده است. خبرنگار امروزی نباید روش های دیروزی را به کار ببرد. پوشش خبر باید با ابتکار و نوآوری خاص همراه باشد. استقلال فکری و شم خبرنگار سرمایه اصلی اوست. جذابیت خبر در چارچوب تنوع مطالب مطرح شده در این دنیا و هنر خلاصه نویسی یکی از عوامل تاثیرگذار خبر و خبرنگار در جامعه است.

تعریف و هدف:

دوره کارشناسی حرفه ای خبرنگاری ورزشی در قالب آموزش های علمی-کاربردی به برنامه درسی اطلاق می گردد که دانشجویان با کسب مجموعه ای از دانش و مهارت های علمی و کاربردی آن در حوزه های خبری به ویژه ,ورزشی بتوانند وظایف خود را به نحو مطلوب انجام دهند.

ضرورت و اهمیت:

افزایش نیاز مردم به اخبار از یک طرف و همچنین افزایش و تنوع رسانه ها باعث ایجاد گرایش های تخصصی حوزه های رسانه ای شده است. حضور مردم در شبکه های اجتماعی و تولید خبر به نوعی که شکل دادن به وب ۲ نیز هست منجر به تخصص گرایی از خبرنویسی معمولی و عمومی به فضای اختصاصی است دیگر عمومی نویسی در حوزه خبر نمی تواند ذائقه مردم در زمینه های گوناگون و تخصصی را ارضاء نماید. از طرفی دیگر ادبیات هر حوزه، شیوه های خاص خود را دارد و حتی نگرش های متفاوتی را پدید می آورد به همین جهت آشنایی با ادبیات متفاوت و آشنایی با حوزه های گوناگون هر حوزه ، خبرنگاران ضروری است تا بتوانند در مسیر صحیح خبرنویسی ورزشی قلم بزنند. از این روست که رشته کارشناسی حرفه ای خبرنگار ورزشی به منظور پاسخگویی حرفه ای و رسانه ای تدوین شده است.

قابلیت ها و مهارت‌های مشترک فارغ التحصیلان :

– تجزیه و تحلیل رخدادهای ورزشی و ارائه راه حل بهینه

– برنامه­ریزی انجام کار و هدایت کار گروهی

– مدیریت و آموزش افراد تحت سرپرستی و انتقال اطلاعات فنی ورزشی

– بهبود و مستندسازی فرایندهای انجام کار و ارائه گزارش نتایج فعالیت­ها

– کارآفرینی، خلق و راه اندازی عرصه های جدید کسب و کار

– برقراری ارتباط موثر در محیط کار

– برنامه ریزی به منظور رعایت الزامات بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)

– برنامه ریزی به منظور رعایت اخلاق حرفه ای ورزشی

– تصمیم سازی و تصمیم­گیری خردمندانه

– تفکر نقادانه و اقتضایی

– خلاقیت و نوآوری

 

قابلیت‌ها و توانمندی‌های حرفه ای فارغ‌التحصیلان :

– قدرت تمیز و تشخیص مسائل برتر خبری ورزشی را با توجه به اهداف رسانه ای بیابد.

-با توجه به گسترش رسانه ها نوین، بتواند به سبک های گوناگون خبر بنویسد.

-بتواند از فناوری های نوین ارتباطی استفاده نماید.

– بتواند در حوزه خبر ورزشی و تاثیر گذاری بر مخاطب تحقیق و پژوهش انجام دهد.

– بتواند نرم افزارهای رسانه ای در حوزه خبر را به کار ببندد.

-در حوزه تخصصی ورزشی دانش لازم را فرا بگیرد.

مشاغل قابل احراز:

ـ خبرنگار ورزشی

-مصاحبه گر ورزشی

-گزارشگر ورزشی

-دبیر ورزشی

-سردبیر ورزشی

 

ضوابط و شرایط پذیرش دانشجو:

ـ کلیه فوق دیپلم ها.

 

واحدها:

دانشجویان این رشته علاوه بر گذراندن دروس عمومی و در صورت نیاز دروس جبرانی، واحد هایی نظیر حقوق ورزشی، سازمان های ورزشی، انواع ورزش ها و تصویربرداری ورزشی و … را می گذراند.

 

شرایط انتخاب مدرس:

انتخاب مدرسان این رشته بر اساس معیارهای اخلاقی، تحصیلی، پژوهشی و همچنین مسلط به فن بیان ، مجرب، متعهد و دارا بودن تجارب مرتبط در رشته مورد نظر از نیرو های جوان و آینده دار کشور عزیزمان انجام می پذیرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*