کارشناسی حرفه ای روان پزشکی ورزشی

مقدمه:

روان شناسی ورزشی دانشی میان رشته ای است که هدف اصلی آن بررسی داده های دو دانش حرکت شناسی و روان شناسی است و رشته هایی همانند روان شناس عمومی، علوم ورزشی، روان شناسی انگیزش، روان شناسی سلامت، روان سنجی و حوزه هایی از این دست را شامل می شود. این رشته به طور توامان به بررسی چگونگی اثر بخشی عوامل روان شناختی بر عملکرد انسانی می پردازد. روان شناسی ورزشی در آغاز پیدایش و شکل گیری در حوزه کاری مربیان و نه محققان بود که این مطلب می تواند جدید بودن و نو بودن این رشته دانشگاهی را توجیه کند. همچنین بسیاری از مربیان در اکثر رشته های ورزشی در پدیده های گوناگونی که بین روان شناسی و ورزش مشترک است فعالیت داشتند که امروزه با توجه به تخصصی شدن علوم حتی در بسیاری از نقاط جهان، آزمایشگاههای روان شناسی ورزش نیز تاسیس شده است. روان شناسی ورزش به کاربست آموزش و راهنمایی های روان شناختی برای افزایش عملکرد می پردازد.

 

تعریف و هدف:

روان شناسی ورزشی محدوده و حوزه ای از موضوعات در خصوص (( انگیزه، ناپایداری، موفقیت و تلاش مداری با تکیه بر ملاحظات روان شناختی در صدمات ورزشی و توان بخشی، روش های مشاوره با ورزشکاران، ارزیابی استعدادها، پیگیری تمرینات، خودباوری برای موفقیت، مهارت های ورزشی تخصصی، ورزش جوانان و روش های بالا بردن کارایی، خودتنظیمی و خود نظارتی)) را شامل می شود. هرچند برداشت عمومی و کلی در خصوص روان شناسی ورزشی مبتنی بر صرفا”ورزشکاران حرفه ای می شود و این حوزه تنها تخصصی محدوده وسیعی از موضوعات علمی، کلینیکی و کاربردی مربوط به ورزش و تمرینات را شامل می شود و به طور کلی در زمینه اصلی در روان شناسی ورزشی وجود دارد که شامل: کاربرد روان شناسی در افزایش انگیزه و کارآیی و دیگری تائید ورزش در بهبود سلامت روانی و عمومی افراد است.

ضرورت و اهمیت:

روان شناسی ورزشی امروز محدوده وسیعی از موضوعات را در طول رشته های مختلف ورزش در برمی گیرد. توجه به ورزش حرفه ای امروز در دستور کار بسیاری از ارگان ها و سازمان های دولتی و غیر دولتی قرار گرفته است و حتی ورزش امروزه در بسیاری از رشته ها به صنعتی سر درآمد و پویا تبدیل شده است و باعث افزایش کارآرایی، عملکرد و بهبود مدال آوری در سطح جهان می شود. رشته روان شناسی ورزش علم مطالعه رفتار انسان است و عموما” با توجه به یافته ها و کاربست آن در حوزه ورزش، به بهبود عملکرد فرد و ارتقای نتیجه گیری افراد منجر می شود. این رشته نوپا ، در آمادگی روانی قهرمان ورزش اثر ویژه ای دارد و این آمادگی روانی، ورزشکار را برای مبارزه در میادین مختلف آماده می سازد. امروزه بسیاری از قهرمانان در رشته های مختلف در سطح جهان، بخشی از زمان خود را با توجه به ضرورت آمادگی روانی، صرف این موضوع می کنندکه روان شناسی ورزشی تائید شگرفی در بهبود کارآیی، کنترل استرس و اضطراب، مهارت مساله یابی و قدرت تمرکز بالا شامل می شود.

قابلیت ها و مهارت‌های مشترک فارغ التحصیلان :

الف – تجزیه و تحلیل رخدادها و ارائه راه حل بهینه

ب – برنامه­ریزی انجام کار و هدایت کار گروهی

پ – مدیریت و آموزش افراد تحت سرپرستی و انتقال اطلاعات فنی

ت – بهبود و مستندسازی فرایندهای انجام کار و ارائه گزارش نتایج فعالیت­ها

ث – کارآفرینی، خلق و راه اندازی عرصه های جدید کسب و کار

ج – برقراری ارتباط موثر در محیط کار

چ – برنامه ریزی به منظور رعایت الزامات بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)

ح – برنامه ریزی به منظور رعایت اخلاق حرفه ای

خ – تصمیم سازی و تصمیم­گیری بخردانه

د – تفکر نقادانه و اقتضایی

ذ – خلاقیت و نوآوری

 

قابلیت‌ها و توانمندی‌های حرفه ای فارغ‌التحصیلان :

– شناخت و کنترل هیجان های ورزشی

– ارائه برنامه مداخله روانشناختی برای مخاطبان

– ارائه مشاوره و کمک به عوامل ورزشی در انجام تصمیمات اتخاذ شده

– ارزیابی و سنجش ویژگی های روان شناختی افراد

– شناخت آسیب های روانی

– کمک به هدف گذاری و برنامه ریزی تیم و ورزشکاران

 

مشاغل قابل احراز:

ـ روانشناسی ورزشی

ـروان شناسی تیم های ورزشی

ـمحقق در حوزه های روان شناسی ورزشی

-استعدادیاب ورزشی تیم ها

– محقق و روان شناس در مراکز و کلینیک های روان شناسی

– روان شناس مراکز تحقیقاتی داخلی و بین المللی

 

 

ضوابط و شرایط پذیرش دانشجو: (رشته تحصیلی دیپلم ـ گواهی سلامت…) :

ـ رشته تحصیلی مرتبط

ـ کاردانی های تربیت بدنی با گرایش های مختلف، تکنولوژی آموزشی، مشاوه و راهنمایی سایر کاردانی ها با گذراندن دروس جبرانی

 

 

واحدها:

روان شناسی انگیزش، اصول و فنون مذاکره، آسیب شناسی روانی ورزشی، خلق مثبت و منفی ورزشکاران و….

 

شرایط انتخاب مدرس:

انتخاب مدرسان این رشته بر اساس معیارهای اخلاقی، تحصیلی، پژوهشی و همچنین مسلط به فن بیان ، مجرب، متعهد و دارا بودن تجارب مرتبط در رشته مورد نظر از نیرو های جوان و آینده دار کشور عزیزمان انجام می پذیرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*